Collaborations

Our primary goal is to create synergy and collective work among the organizations that are operating in our focus technologies.

Collaborations

Registered organizations

IASP

Mission of associaion being the global network for science parks and areas of innovation, and to drive growth, internationalisation and effectiveness for our members.Teknopark İstanbul full member of IASP

 • a membership-based association.
 • a worldwide network.
 • an independent, non-profit, non-governmental organisation.
 • coordinate a very active network of professionals that manage areas of innovation and science/technology parks.
 • enhance new business opportunities for companies and research organisations located in these areas.
 • assist the development and growth of new parks and other areas of innovation.
 • increase the international visibility of our members and sponsors.

www.iasp.ws

ASPA

ASPA is an international nongovernmental organization established in Japan in 1997 for the purpose of accomplishing the joint development in the fields of scientific technology, industry and economy in the Asian region.ASPA has been trying to present a new paradigm for Asian industry and build economic consensus in Asia by bringing innovative organizations, companies and individuals together that make contributions to industrial and economic development in their societies. The efforts to achieve these goals include holding international events which can boost exchanges of experience, knowledge and various projects and share industrial and economic resources through the expanding network. 

www.aspa.or.kr

TGBD

TGBD is the network of Technology Parks in Turkey. We were found in 2010 to develop cooperation and create union of forces among our members. Today, we have 41 members. Almost all of the active Technology Parks in Turkey are member of our association.  

To support Technological Development in Turkey by creating a knowledge and experience sharing platform for Technology Parks and cooperating partners in R&D ecosystem.

www.tgbd.org.tr

ÜSİMP

The mission of USIP is to contribute to the establishment of interface organizations in the field of university-industry cooperation, the institutionalization of these structures and the improvement of their qualities and performances by developing a culture of national cooperation; Determining the policies and strategies for the effective and efficient execution of technology transfer applications in order to transfer the information and technologies produced in our country to the public and contribute to the preparation of the action plans.

www.usimp.org.tr

International Collaborations

  European

  Berlin Adlershof

  Detail 

  www.adlershof.de

  YPARC

  Detail 

  www.yparc.ch

  North America

  University City Science Center

  Detail 

  www.sciencecenter.org

  Asia

  Gwangju

  Detail 

  www.gjtp.or.kr

  Cyberjaya Malaysia - Global Tech Hub

  Detail 

  www.cyberjayamalaysia.com.my

  King Abdullah University of Science & Technology

  Detail 

  www.kaust.edu.sa

  National Collaborations

  İSEK (İstanbul Sağlık Endüstrisi Kümelenmesi)

  ISEK is a network of cooperation born with the goal of creating a university-industry cooperation environment for transforming into a competitive structure that is highly technologically based in the health sector, a very important potential for Istanbul. More than 15 universities and 85 companies are located in the Istanbul Clusters of Health Technologies and Life Science Istanbul, which is being developed under the coordination of Teknopark Istanbul.

  www.i-sek.org

  İSTHP (Istanbul Aviation Sector Innovative Cooperation Platform)

  Istanbul aviation sector innovation cooperation platform(ISTHP) was founded by three big universities which are Sabanci University,Koc University and ,Istanbul Technical University. The aim of this platform,organizing workshops on aviation sector, awareness seminars and training programs. 

  www.isthp.org

  SAHA İstanbul (Istanbul Defense, Aeronautics and Space Cluster Association)

  SAHA Istanbul clustering aims to remove the external dependency and establish an ecosystem that will help both our manufacturing institutions and industrialists to guide the national production and the writing industry and to help the development of the national industry of our country.

  www.sahaistanbul.org.tr

  ARGEMİP (Ar-Ge Merkezleri İletişim ve İşbirliği Platformu)

  Argemip has started to work in Teknopark Istanbul campus and it continues to work on the comparison of R&D management practices, to find efficient method and common problems between R&D applications and to increase cooperation between R & D centers, in order to accelerate the R&D activities in Turkey.

  ARGEMİP, which is open to all R&D centers, is aiming to cover all sectors of representation by rapidly increasing the number of its members. It is supported and encouraged by the Ministry of Science, Industry and Technology.

  www.argemip.org

  University Industry Cooperation

  İstanbul Teknik Üniversitesi

  İstanbul Teknik Üniversitesi, 250. yılına doğru yol alan, dünyanın en eski teknik üniversitelerinden biridir. Ülkemizin ilk teknik üniversitesi olan İTÜ’nün adı, mühendislik ve mimarlık öğretimi ile özdeşleşmiştir.

  İTÜ; 242 yıllık tarihiyle, bilimle, teknolojiyle, sanatla ve sporla markalaşmış bir kurumdur. Geçmişi günümüze bağlayan, gelecek için projeler üreten bir bilim merkezidir. Üniversitemiz, bilimsel ve teknolojik sayısız ilerlemenin mimarı olan, ilkleri başaran, teklere imza atan dünyanın en eski ve en seçkin teknik üniversitelerinden biri olarak eğitim vermektedir.

  Sabancı Üniversitesi

  Türkiye'de bir "dünya üniversitesi" kurma vizyonuyla, Ağustos 1995'te, 22 ülkeden, farklı disiplinlerde çalışan 50'nin üzerinde bilim adamı, araştırmacı, öğrenci ve iş adamı İstanbul'da düzenlenen 'Arama' konferansında bir araya geldi. Konferansta, İstanbul'da kurulacak bir dünya üniversitesinin felsefesi oluşturuldu: "Birlikte yaratmak ve geliştirmek".Sabancı Üniversitesi'nin tasarım çalışmaları sonunda, tek bir üniversiteyi model olarak seçmek ya da farklı örnek ve uygulamaları taklit etmek yerine, yeni ve özgün bir üniversite modeli yaratıldı.Sabancı Üniversitesi, Ekim 1999'da ilk öğrencilerini karşılayarak öğretime başladı. Üniversitemiz bugün Türkiye'de ve yurt dışında pek çok üniversite tarafından örnek alınmaktadır.

  Yıldız Teknik Üniversitesi

  03 Temmuz 1992 tarih ve 3837 sayılı yasayla, üniversitemiz Yıldız Teknik Üniversitesi adını almış; Mühendislik Fakültesi; Elektrik-Elektronik, İnşaat, Makine ve Kimya-Metalürji fakülteleri olarak 4 fakülteye ayrılmış ve yeniden yapılandırılmıştır. Ayrıca İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, bünyesine eklenmiştir. Kocaeli Mühendislik Fakültesi ile Kocaeli Meslek Yüksekokulu Üniversiteden ayrılarak Kocaeli Üniversitesi adı altında yeniden yapılandırılmıştır. Günümüzde Yıldız Teknik Üniversitesi; 10 fakülte, 2 enstitü, 2 meslek yüksekokulu, yabancı diller yüksekokulu ve 23000’i aşan öğrencisi ile eğitim-öğretimini sürdürmektedir.

  Piri Reis Üniversitesi

  Pîrî Reis Üniversitesi veya Pîrî Reis Denizcilik Üniversitesi, 8 Şubat 2008 tarihinde İstanbul'da kurulan vakıf üniversitesidir. Kampüs, İstanbul'un Tuzla ilçesinde yer almaktadır.

  Gedik Üniversitesi

  Gedik Üniversitesi, 2010 yılında Gedik Eğitim Vakfı tarafından İstanbul'da kurulmuş Gedik Meslek Yüksek Okulu'nu da içine alan Vakıf Üniversitesidir. 

  Yeditepe Üniversitesi

  Üniversitemiz, İstanbul Eğitim ve Kültür Vakfı (İSTEK) tarafından 1996 yılında kurulmuştur. Türkiye’de bir çok alanda öncü, seçkin, akademik ve yönetim kadroları ile Atatürkçü düşüncelerin ışığında çağdaş, araştırmacı, yenilikçi, iş dünyasının ihtiyaç duyduğu tüm nitelik ve donanıma sahip, teknolojiye hakim, dünya kültürünü tanıyan, öz benliğini güçlendirmiş gençler yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Çağdaş akademik program ve uygulamalarıyla bilgi çağına dönük eğitim yapmaktadır.